EST RUS

Ahja Valla Tuglase Muuseum

Tähistasime lihavõtteid

15. märts 2013, ahja muuseum, Kommentaarid: 0

Lihavõttepühadele pühendatud näitus on avatud 12. aprillini. Olete odatud!


Lihavõtteid tähistasime muuseumis Kullaketrajate käe all reedel, 22. märtsil. Värvitud sai „igasuguseid“ mune. Jagatud sai nippe ja teadmisi, kuidas vanal ajal lihtsate vahenditega mune värviti. Kogu ürituse lõpuks valmis värvideküllane kevadnäitus, mis jääb avatuks 12. aprillini.

Jagame siinkohal ka töötoas kasutatud mõned kõige lihtsamad  koduste vahenditega värvimise nipid eelseisvateks pühadeks,  et miskit tühjalt niisama raisku ei läheks:


* Võta riba tavalise värvilise ajalehe paberit, natuke kortsuta, keeruta ümber muna (mitte kasutada libedat ajakirja paberit). Lisa sisse männi(kuuse) oksa, tangu või herkulalaastu, mässi riidetüki sisse, tulemuseks põnevad värvilahendused munal, millel pisikesed täpikesed, triibukesed.

* Kui oli talvel kudumise aeg, jäi ikka üle värvilise lõnga juppe. Neid mässi mitmeid kordi ümber muna, kombineerides erinevaid värve, lisa sibulakoori ning mässi riidetükki. Kui riidega pole tahtmist jännata, pane potti sibulakoored, mässi ümber muna lõng, moodustub erinevaid mustreid.

* Võib kasutada veel saunavihtadelt näpsatud lehti, punase peedi ribasid, neid ikka mässides riidetüki sisse.  Leidlikkus ja loovus on siin asendamatud abimehed.

*Kõik mis munakeetmisest üle jääb, korja riidelapist välja, viska kanadele aeda. Kanad  teevad puhta töö ning munevad teile tänutäheks veel kollasema rebuga munad.

* Kui aga oled pruuni-punapäine perenaine, loputa sibulakoore munakeedu veega üle juuksed. Kevadine vitamiinipomm sinu juuksejuurtele, mis annab juustele uue hingamise, sära ja läike.


Kullaketrajad tunnevad rõõmu värvide mängust, mida igal reedel rõõmuga õppimas käivad. Tulge osa saama näitusest ja tulge julgelt õppima. Kevad teie südameisse ja laske sinilillel hinges tärgata!


Kuidas aga "Väikese Illimari" kodus mune värviti? Eks samamoodi, kui meil muuseumis.......
....See oli jälle töö, mida maksis vaadata. Ja küll see Liisa-tädi neid asju oskaski. Seal tarvitati värvilisi lappe, vihalehti, sibulakoori ja soormaid, ning kui muna viimaks välja tuli, oli ta kirju nagu linnukese mure. Jah, just seda sõna tarvitaski tädi, ja see oli nii liigutav-ilus.
Ja siis saabusidki munapühad ja ühes sellega Kaanu pulmad ninmg Illimari kamasside tutvustamine kogu mõisale... 
FR.Tuglas, "Väike Illimar" , Kirjastus "Eest Raamat" 1970, lk 261.Kommentaarid: 0

Lisa kommentaar

Email again:
Nimi
E-mail
Kommenteeri
Voog. Tee ise koduleht!