EST RUS

Ahja Valla Tuglase Muuseum

14.12.2005.Sellel talvel...

14. detsember 2005, ahja muuseum, Kommentaarid: 0

Sellel talvel “tuleb mägi Muhamedi juurde” e. Mõniste muuseumi  ajaloolised meenutused.MTÜ AVAR- Tuglase Sõprade Selts teeb uusi plaane 2006. aastaks. Sellel aastal avanes minul, MTÜ AVARa esimehel võimalus kirjutada projekt Ahja Valla Tuglase Muuseumi arendamiseks.

Projekti  “Sellel talvel mägi muhamedi juures” , läbiviimist  toetab  Kohaliku Omaalgatuse Programm.

Projekt on suunatud  memmedele-taatidele , kelle tervis (rahalised olud)  ei võimalda  iseseisvalt kaugele muuseumi minna,  kuid vanade aegade meenutamine oleks pimedal talveõhtul suureks vahelduseks. Käesolev projekt on põhjapanev koduloouurimuse tekkele kogu meie vallas.

Selle raames on planeeritud kord kuus (jaanuar-märts 2006) kokkusaamised muuseumi ruumides.

Meenutusprogramm  kestab 2 tundi, muuseum külalistele avatud kogu päeva, hind 25.-

Hinna sees on teema  ajalooline ülevaade, näitus; tööde juhendamine  ja materjalid praktiliseks tegevuseks; pakun kuuma  kohvi, teed ja suupistet.

Projekt on mõeldud kogu Ahja valla eakatele ning kolmel erineval päeval  tutvustame ühte järgmistest teemadest:

*Tuli ja vesi talus. Valgustid  pirrutulest  gaasilaternateni. Seina- ja laelambid, taskulambid, priimused, rasva-, petrooleumi- ja gaasilaternad. Pesemise, kolkimise, vaalimise , triikimise erinevad võimalused ja vahendid.   Unustatud kavalused. Tuli ja vesi nutika talumehe abilisena. (jaanuaris)

*Linatööd. Kõik lina töötlemisega seotud naiste–ja meestetööd lina kitkumisest lõnga valmimiseni,  köite ja nööride valmistamine, kalavõrgu punumine, linaste esemete näitus. (veebruaris)

*Piimatööd. Vana-aegsed piima hoidmise ja säilitamise võimalused. Erinevad koorelahutajad, nende monteerimine( võistlused), või valmistamise erinevad võimalused ( võistlused). Piimast, koorest, lõssist ja kohupiimast valmistatud erinevad tooted läbi sajandi. (märtsis)

Osavõtjatel  on võimalus  kõiki esemeid oma käega katsuda ja ise  kõiki tegevusi proovida.  Täpsemad kuupäevad  juba kohalikus ajalehes “Koit”.

Äratame mälestused vanemast ajast ja koondame  koduloouurijate ringi. Uued ideed punume järgmistesse  projektidesse juba koos…

Siis kui õled tuppa toodi, Olid pühad vanamoodi,

Söödi sülti, joodi kalja, Tehti rõõmsat jõulunalja

Muuseumi ja MTÜ AVARa nimel soovin Jõulurahu Teie südametesse.

Katrin Roositalu, 79 70 100

Kommentaarid: 0

Lisa kommentaar

Email again:
Nimi
E-mail
Kommenteeri
Voog. Tee ise koduleht!