EST RUS

Ahja Valla Tuglase Muuseum

Meie vald 20

5. jaanuar 2012, ahja muuseum, Kommentaarid: 0

21. detsembril 2011.aastal tähistasime koos Ahja elanike, sõprade ja toetajatega valla 20. aastapäeva ning ühtlasi ka jõulupidu.


Ahja valla kultuuri, hariduse – ja sotsiaalkomisjoni  ning vallavalitsuse ettepanekul  kuulutati 17.oktoobril välja konkurss  tublide inimeste  tunnustamiseks alljärgnevalt:

1.     tubli tegu või tegija  Ahja vallas  20 aasta jooksul

2.     tubli tegu või tegija kahe viimase ( 2010- 2011) aasta jooksul

Nominentideks esitati kolmteist kandidaati, kellede seast tegi valiku kultuuri, hariduse ja sotsiaalkomisjon  koos vallavalitsusega.

Väljavalitud tegusid, tegijaid ja nominente  autasustati valla 20 aastapäevaüritusel 21. detsembril  2011 vallavanema tänukirja, rahalise preemia või meenega.

Nominent on:


          
ARGO VALS – Esitaja on öelnud tema kohta nii: kitarrist, laulukirjutaja Ahjalt. Kirjutab muusikat mitmetele erinevatele koosseisudele, filmidele, telesaadetele. Kaks aastat toimunud VALS ROCK ellukutsuja, mis toimub Ahjal tema kodus. Kodupaigale on see positiivset tuntust kogunud. Mitmel aastal on löönud kaasa Ahja ROCK korraldustiimis. Kolm aastat on korraldanud kitarrimuusikat tutvustava  õhtu kodukandi noortele Ahja Kultuurimajas . Argo on positiivne eeskuju kohalikele noortele, tema  tegevuste läbi saab uhkust tunda  ka Ahja kogukond.


AH-JA PUBI   perenaine Vaike Laur

Söögikoht on muudetud hubaseks, kus  peale söömise  saab lugeda värskeid ajalehti, vaadata televiisorit. Lühikese aja jooksul on pubi elanikkonna poolt omaks võetud, pakutav toit on hea ja odav. Saab tellida ka peolaudu. Eelnevalt on Vaike töötanud 29 aastat koolis tubli  kehalise kasvatuse õpetajana.


         

TUGLASE MUUSEUMI ÕUERUUM, projekti koostaja ja juht muuseumi perenaine Katrin Roositalu. Valla Tuglase muuseumi õueala rekonstrueerimine toimus Leader projekti toetuse ja vallavalitsuse rahastamisel. Muuseumi aed sai täiesti uue näo-ehitati varjualune, maakividest aiakamin, atraktsioonid lastele, kujundati ümber haljastus. Rõõmu on sellest nii suurtele kui väikestele, omadele ja väljastpoolt tulnutele.
ALAN PALLANDI (laste korvpallitrenn)

Trenn toimub Ahja spordihoones  kaks korda nädalas, on kooliõpilaste seas väga populaarne. Alan on igaaastase korvpallipäeva  Ahja SOPS korraldaja, meeste korvpallitrenni eestvedaja , mis toimub kaks korda nädalas, on valla spordiklubi Sipelgas liige. Seda kõike teeb ta oma pere ja töö kõrvalt , vabatahtlikuna.

Nominendid on:

HELIKA URBLA  - töötab pereõena. Iga Ahja valla inimene, nii lapsed kui noored kui ka pensionärid on saanud temalt sõbralikku ja professionaalset abi oma tervisehädade puhul. Alati rõõmsameelne, vastutulelik, siiras, oskuslik lähenemine igale olukorrale. Samas on ta ise äärmiselt tagasihoidlik, hea ema oma kahele pojale, kes on hea õppeedukusega ja sportlikud. Helika on noor inimene, kes on pühendunud täielikult oma tänuväärsele tööle, oma lastele kui ka kogu Ahja valla rahvale.

MEMMEDE RAHVATANTSURÜHM „HÕBESÕLG”

Olgu selleks siis aastapäevapeod või kodukandipäevad, esinemised jõulupeol, õiehelbepromenaadil, Kauksi külapäeval, Moostes tänavatantsul jne. Loetelu võiks jätkata veel ja veel. Kõik, kes me oleme osa saanud nendest esinemistest, oleme lisaks põrandale joonistunud mustritest jõudnud märgata ka tantsijate näoilmet. Mõnel on see nagu järjekordse avastuse teinud koolijütsil, teisel paistab näol ülim püüdlikkus, kolmas libiseb mängleva kergusega üle põranda.

Kuid kõigi nende nägudel peegeldub rõõm ja nauding oma tegemistest. Kohusetundlik juhendaja Marju Rämmer  ainult lisab  seda juurde.

Aastal 2013 peab  memmede rahvatantsurühm „Hõbesõlg” oma tegevuse  20 aastapäeva.ELVINE KÄÄMER

Ta on ansambli RUKKIRÄÄK juhendaja, aktiivne ja energiline inimene, kes on kultuuri alal nii mõndagi teinud. Lauljad tulevad ja lähevad, kuid tema on jäänud truuks  juhendamisele sellest ajast alates kui ansambel alustas

-         veebruaris 2012  täitub  30 aastat tegutsemist.

Tema eestvedamisel on ansambel esinenud oma maakonnas kui ka väljaspool (Valga, Võru, Viljandi, Tallinn) tantsu ja laulupidudel. Ta jõuab teha kõike ja jõuab kõikjale. On olnud pikaajaline muusikaõpetaja koolis ja lasteaias.

SIGNY AARNA

Eesti parima naisjalgpalluri auhinna vastu võtnud 21-aastane Signy Aarna võib osutuda tõeliseks edulooks Eesti jalgpallis – Tuhkatriinust printsessiks. Ja seda sõna otseses mõttes: terve elu Eesti väikelinna Põlva naisteklubis Lootos vutti mänginud Signy võib jaanuaris teha jalgpallis unistuste ülemineku ja siirduda palli taga ajama Inglismaa suurklubisse Chelsea. Jaanuari keskel sõidab Signy Inglismaale, kus saab kaks nädalat koos Chelseaga trenni teha. Kui eestlanna oskused inglastele muljet avaldavad, võib Signyst saada kolmas Eesti naistekoondislane, kes välismaal leiba teenib.Ahja koolis, kus õppisin, oli samuti jalgpallitrenn, aga sealgi mängisin alguses ainult koos poistega. Meie treener Margus Mäe võttis mind kogu aeg igasugustele võistlustele kaasa.” Nii jäi Signy silma Põlva Lootose presidendile Indrek Käole, kes kutsus teda Põlvasse trenni. Praegu õpib ta Tartu ülikooli kehakultuuriteaduskonnas kolmandal kursusel ja  unistab profilepingust. Tuult tiibadesse, sulle SIGNY!

AHJA JALGPALLIMEESKOND

Esitaja  Anne Rebenits on öelnud :"Ei noh, ahjakate buss tuleb. Nii kui nii panevad jälle esikoha kinni!" Sellist lauset kuulsin ma ühe võõra poisi suust enam kui kümme aastat tagasi, kui toimusid Põlva maakonna koolidevahelised jalgpallivõistlused. Nüüdseks on tollastest Ahja Keskkooli jalgpalluritest sirgunud täiskasvanud mehed, kuid tänase päevani on vastasmeeskondadel põhjust neid karta. Sest vaatamata tööle, koolile ja pereelule leitakse ikka veel aega kas või kord nädalas kokku saada, et koos palli taguda. Ning aeg-ajalt osalevad spordihuvilised noormehed jalgpallivõistlustel ja turniiridel, kust sageli medaliga koju tullakse. Käesoleval aasta võtsid esmakordselt Ahja vutihuvilised osa Rahvajalgpalli liigast. Lõuna-Eesti alagrupis saavutasid poisid kõikide vastaste üle kindla võidu. Finaali küll ei jõutud, kuid 116-st võistkonnast jõuti 32 parima hulka Keegi tundmatu on lausunud tuntud sõnad: "Edu on teekond, mitte eesmärk" Ja nagu näeme, on ka noortele ahjakatele edu toonud sportliku teekonna nautimine, mitte kindel eesmärk võitude näol. Praegune meeskond võiks olla eeskujuks järgmisele põlvkonnale, kelles Ahja jalgpallivaim edasi saaks elada. Ahja jalkatiim on oma valla positiivne visiitkaart, tuues kohale tuntust nii Põlva maakonnas kui mujal üle Eesti.
AIGAR PINDMAA

„Mulle meeldib olla see, kes ma olen,” on öelnud Aigar  Pindmaa kes 1993.aastal pani tööle  Wõro Kommertsi vorstivabriku. 2003. aastaks oli tema käes 22 protsenti Eesti vorstiturust. Pindmaa ehitas Wõro Kommertsi üles lihtsa loogika alusel - kui sinki ei jõua kõik inimesed osta, siis vorst peab olema kättesaadava hinnaga müügis ning samas ka kvaliteetne. Kui Aigar Pindmaa 2003. aasta novembris Eesti suuruselt teiseks vorstitootjaks kasvanud Wõro Kommertsi juhi ametist päevapealt lahti sai – seda tulevikunägemuste lahknevuse tõttu nõukoguga –, keskendus ta oma teistele äridele. Kui Wõro Kommerts hiljem juba ilma Pindmaata oma Põlvamaal Ahjal asuva lihatööstuse soomlaste Atriale müüs ning too selle mullu kinni pani, kaotas vallas töö kuni 90 inimest. 2011aasta -  Aigar Pindmaale ja Vello Kunmanile kuuluv Luha AV toob kevadel turule kiirtoidusarja Näps. Suvel teatab ettevõte, et on võtnud rendile Ahja lihatööstuse seadmed ja ruumid ning on tehast ära ostmas. Sügisel saab teatavaks, et tehing on tehtud .Ahjalastele terendab aga lootuskiir- kui toimuvad sellised muutused ja tehingud,  siis saavad ka Ahja inimesed uuesti  tööd. Pindmaale tähendab Ahja lihatööstuse kaasomandisse saamine koju pöördumist. Tere tulemast koju, Aigar!

Nominent:  Ahja valla teabeleht – selle toimetaja Valve Luude

Teabelehe väljaandmine  ja toimetamine  on olnud jätkusuutlik  ja läbi teinud mitmeid uuendusi. Lisaks ametlikule KOV tegevust  puudutavale informatsioonile  on lehes huvitavat lugemist kohalikest persoonidest, kohaliku kogukonna ja külaseltside tegemistest. Toimetaja on kaasanud lugusid kirjutama endisi Ahja valla elanikke, vilistlasi. Leheruumi on jagunud kohalike noorte tegemiste  tutvustamiseks. Ahja valla teabeleht on valla kroonika ja mälu.

ANNELORE   JA ECKHART SEYER

Need on meie  Saksamaa sõbrad Hamburgi lähedalt Itzstedti vallast. Eestit külastavad nad igal aastal, sõprussidemed on olnud pikaajalised. Itzstedti  vallas  on moodustatud Ahja valla aitamiseks oma  sõprus-kond, kus kogutakse annetusi, korraldatakse laatasid ja müüke,  kust saadav tulu annetatakse meie valla heaks. Rahalist ja esemelist abi on saanud hooldekodu, lasteaed, spordihoone , mõisahäärberi ehitus ja kultuuriselts  Aya häärber oma tegevuseks . Kõike seda korraldavad ja koguvad Annelore ja Echart Seyer vabatahtlikult ilma selle eest tasu saamata ja  tihtipeale tuleb abi ka nende  isiklikust rahakotist.

Nad on inimesed, kes hoolivad  ja on sellega teeninud meie sügava lugupidamise ja tänu.


Tänuväärse töö eest ja seoses Ahja valla 20 aastapäevaga said vallavanema tänukirja ja meene  järgmised  Ahja valla inimesed.


Kommentaarid: 0

Lisa kommentaar

Email again:
Nimi
E-mail
Kommenteeri
Voog. Tee ise koduleht!