EST RUS

Ahja Valla Tuglase Muuseum

Hõbesõle 20 tantsuaastat

11. juuni 2013, ahja muuseum, Kommentaarid: 0

1993. a. sügisel tuli Asta Issak mõttele moodustada Ahja kultuurimaja juurde memmede rahvatantsurühm. Kuna eakamaid tantsuhuvilisi terve rühma kokku saamiseks ei jagunud, kaasati ka nooremaid. Kokku saadi 11 huvilist. Nii alustatigi 1993.a. sügisel Asta Issaku juhendamisel.


Asta Issaku valmistatud on „Hõbesõle“ esimene vimpel. Esimene tants, mida õpiti, oli „Meremeeste valss“.

Esimesel tantsuaastal tantsisid rümas:

Tähte Kaldmets, Koidula Kirotar, Maire Kure, Natalja Kõivutalu, Vaike Laur, Mare Loid

Viive Peedosaar, Luule Ploompuu, Marju Rämmer, Helve Siilpuu, Laine Talivätsing

 

   20 aasta jooksul on rühma juurde tulnud tantsijaid samuti 11 ja kõrvalejääjaid pea samapalju. Rahvariided tuli hankida ise. Enamusel olid Viru-Nigula triibulised seelikud, valged pluusid ja õlgadel kirjud rätikud. Käidi usinasti proovidel ja esineti pidudel. Proovidel on kahekümnel aastal käidud aastas kuni 40 korda. 08.01.2002.a. otsustati Asta Issaku ettepanekul tantsurühma nimeks võtta „Hõbesõlg“. Ahja Vallavalitsuse ja Põlvamaa Kultuurkapitali toetuse ja oma osaluse abil on aastate jooksul suudetud rühma riietust ühtlustada. Oleme saanud ühesugused seelikud, pluusid, vestid, tanud, põlled, kingad ja pastlad.

   On osaletud maakonna ja Lõuna-Eesti memme-taadi tantsupidudel, Kolme põlvkonna rahvapidudel, Võnnu kihelkonnapäevadel, Põlvamaa rahvatantsu žanripäevadel, Tuhamägede talvisel tantsupeol Kohtla-Nõmmel, Võnnus üleeestilisel Kaerajaani teatetantsul. Meeldejääv oli koos Põlva memmede rühmaga osalemine ja esinemised 2004. aasta Folkloorifestivalil Baltika, mis oli pühendatud Kristjan Toropi 70. sünniaastapäevale. Omaette elamus oli vaadata teiste rahvaste tantse, mis on meie omadest tempokamad. Nende esinemisi oleks võinud vaadata mitu päeva. Esinesime Sakala keskuses, Harju tänava platsil ja Kadriorus presidendi lossi aias, kus olid koos kõik festivalil osalenud rühmad ja neid tervitasid president Arnold Rüütel ja Ingrid Rüütel. Lossiaed võlus õitesse uppunud rododendronitega.

   Esinemisi on erinevatel aastatel olnud kuni 13. Võimalust mööda oleme püüdnud osaleda oma valla üritustel. On tantsitud Moostes, Haaslaval, Põlva „Kuukiire“ klubis , Savi talus, Läänistes, Tallinna Linnahallis ja Lillepaviljonis.  Rahvakunstiselts Leigarid käivad iga viie aasta möödudes Ahjal oma ansambli asutaja sünnikohas sünniaastapäeva tähistamas ja kontserti andmas. Peale kontserti oleme nendega ühises simmaniringis jalga keerutanud. Suvel käime oma rühmaga koos ekskursioonil, põhiliselt reisides Eesti kaunites kohtades. Korra oleme käinud Lätimaal ja uudistanud Riia linna ja tee äärde jäänud paikasid.

   15 aastat on meile tantse õpetanud Asta Issak ja viimasel viiel aastal Marju Rämmer. Meil on rühmas omad tantsude loojad: juhendajad Asta Issak ja Marju Rämmer. Asta on „ Põlva polka“,“Oisu polka“ loonud ja meile õpetanud. Marju Rämmeri tantsud on: “ Kuldne noorusaeg“, “ Jaanipäev“, “ Kuku valss“, „Lõbus polka“, “ Sind tervitan“, “ 7 vanatüdrukut“, milledest kolm viimast esitame rühma juubelikontserdil. Terje Luude on meile õpetanud show-elementidega tantse. Kõik mainitud tantsud on huvitavad. Meile meeldib neid tantse õppida ja tantsida. Nendes on mingi seletamatu võlu. 

Miks me tantsime?

Tants teeb meele rõõmsaks, tervis on parem ja need kaunid koosveedetud proovide õhtud ja esinemised, ettevalmistamisärevus, et midagi huvitavat on tulemas. Saame kokku teiste tantsurühmadega. Tore on vaadata nende tantse ja tantsimist. Nendega on ühised harrastused ja see liidab meid üheks suureks kollektiiviks.

 


20. aasta juubelipeol tantsisid: Milvi Grosnõi, Maire Kure, Laita Käspre, Elviine Käämer, Mare Loid, Viive Peedosaar,  Luule Ploompuu, Marju Rämmer, Ille Rämmer, Helve Siilpuu, Laine Talivätsing, Helgi Talv, Maie Tõrra, Sirje Kallson, Külliki Poroson

Rõõmsa kohtumiseni Ahjal!

„Hõbesõle“ tantsijad

 

Juubelipidu toimus pargis Ahja Laululaval 7.juunil kell 18.00.

Ilm oli imeline, suviselt soe ja tuulevaikne.

"Hõbesõle" tantsijad andsid täispika kontserdi , vahetades kostüüme ja luues erinevaid karaktereid läbi paljude tantsude. Õhtujuhi rollis astus üles Karl Käärik, tantsude vaheaegu sisustas kultuurimaja ansambel "Umtsa", humoorikaid vahepalu esitas "Hõbesõle" tantsija Viive Peedosaar.

Mitmed õnnitluste toojad olid kingitusena ette valmistanud esinemisnumbrid, nii sai publik osa naisrühma "Roosi" kaunitest tantsudest, kultuurimaja naisansambli "Rukkirääk" lauludest ja Rõduteatri humoorikast tantsust.

Peokülalistele oli kaetud laud Ahja Kooli sööklas.

Tantsuks mängis Ahja kultuurimaja ansambel "Umtsa" ja külalisena Ivar Pärnametsa ansambel Rasinalt.

Peo meeleolu oli sõbralik, soe, kodune, tänu-ja lillederohke.

Tänusõnad tahaks lõpetuseks öelda kõigile abilistele, "Hõbesõle" liikmetele ja juhendaja Marju Rämmerile, kes kõik juba sügisest saati selle peo õnnestumisele kaasa aitasid. Koostöös peitub jõud ja sünnibki midagi nii kaunist nagu oli meie pidu!

Ahja kultuurimaja juhataja

Külliki Poroson


Kommentaarid: 0

Lisa kommentaar

Email again:
Nimi
E-mail
Kommenteeri
Voog. Tee ise koduleht!