EST RUS

Ahja Valla Tuglase Muuseum

AHJA POISS KRISTJAN TOROP – LEIGARITE ASUTAJA, JUHT JA VAIMNE ISA.

10. märts 2009, ahja muuseum, Kommentaarid: 0

75 aastat tagasi märtsikuu 5. päeval sündis meie vallas Kosova külas poisslaps, kes sai nimeks Kristjan.

Peale  Ahja algkooli lõpetamist täiendas ta oma teadmisi  Tartu Õpetajate Instituudis, kus õppis eesti keelt ja kirjandust ning omandas samas võimlemisõpetaja kutse. Sellel ajal oli tal esmane kokkupuude tantsukunstiga.

Õpingute kõrvalt juhendas Kristjan mitmeid rahvatantsuringe - sündisid rahvakommetele põhinevad lavastused, mis tuginesid talupojatantsule. 1969. a. toimub pööre folkloori poole – sündis tantsurühm „Leigarid“.  Kristjan oli Leigarite asutaja, juht ja vaimne isa 21 aastat. Tekkisid nii mõnedki probleemid: takistati sõite rahvusvahelistele folkloorifestivalidele kui otsiti isegi uut juhti. Kõik see ei suutnud murda Kristjan Toropit, kes koos oma rühmaga tahtis jääda eestlaseks ja oma esivanemate kunsti alalhoidjaks. Murrangu toob aasta 1979, kus Ingrid Rüütli kutsel alustab tööd keele- ja kirjanduse Instituudis rahvamuusika sektoris rahvatantsu alal. Kristjanist sai rahvusliku folklooriliikumise algataja ja eestvedaja. Ta oli Eesti Folklooriseltsi asutajaliige ja esimees, samuti rahvusvahelise folkloorifestivali Baltica kunstiline juht aastal 1989. Ta püüdles selle poole, et kõik folkloorigrupid Eestis leiaksid oma näo ja tee…..

Kristjan oli tantsija ja tantsujuht. Just seda poolt temast tunneb kogu Eesti. Vähemalt see osa eestlastest, kes on otsinud oma juuri, püüdnud eestlust säilitada kõige kiuste, kellele folkloor ei ole olnud pelgalt mitte rahvatants ja –laul, vaid elamise viis.

1994. aasta 30. juunil asutas rahvatantsupedagoog Kristjan Torop Eesti Rahvuskultuuri Fondi juurde omanimelise allfondi, et toetada tantsuloomingut ja eesti rahvatantsuga seotud rahvaluuleainestiku kogumist.

Torop soovis, et allfondist antaks välja järgmised preemiad: kogumispreemia iga kolme aasta tagant ja tantsupeopreemia täiskasvanute üldtantsupeo toimumise aastal.

 

Tänavu 21. märtsil algusega kell 12.00  KRISTJAN TOROP 75,

päeva pidulik avamine mälestuskivi juures Kosova külas.

14.00 Ahja kultuurimajas:
* Rahvakunstiansambel LEIGARID
* Maakonna Rahvatantsurühmad
* Simman Rahvamuusikaansambli HEINO TARTES JA SÕBRAD saatel.

Igal leigaril on OMA Torop / Leigarite ütlemised on kokku võtnud Helle Tiho/:

*See, kuidas ta oma tasasel häälel mõtteid väljendas, jäi kõigile meelde. Üldisest lärmist hoolimata jäi järsku kõik vaikseks ja kõik kuulasid. Ta oli eriliselt väärikas.

*Torop oli mõnus hallipäine vanake. Pärast selgus, et ta on leigarite looja ja tantsib päris hästi. Üldiselt võib öelda, et leigarid ilma rahvatantsuta on sama jama kui rahvatants ilma Toropita.

*Kristjan Torop oli täpne, teadis, mida eesti rahval vaja, teadis ette eesti rahva tulevikku, et Eesti saab iseseisvaks.

*Läks aastaid, enne kui hakkasin juhis ja õpetajas ka lihtsalt inimest tabama.

*Ülim põhjalikkus, süvenemine. Temaga pealiskaudset seltskondlikku vestlust arendada polnud võimalik. Kuulaja sai alati tüki targemaks.

*Tantsutunde juhtis ta omal vaiksel moel – kui peale käratas, siis asja eest ja nii, et see mõjus.

Iga tantsu ja mängu kohta oskas ta rääkida tausta, seda ka tänapäeva inimesele arusaadavas „tõlkes“.

*Karm, kuid õiglane. Puudumiste ja esinemiste kohta pidas ranget arvestust.

Oma põhimõtetest ei taganenud ta kunagi ja pugemist ei sallinud. Mäejutlusi kuulasid kõik hiirvaikselt, sest ta suutis nii veenvalt rääkida, et see lihtsalt pidi õige olema.

Lodevust, lohakust ja „mula“ ei sallinud.

Kolm pahet oli ka: suitsetas liiga palju, töötas liiga palju ja jõi palju kanget kohvi.

*Mees, kes aina jagas. Teadmisi, veendumusi, usku. Jagas kõike, jäädes ise tagasihoidlikult tagaplaanile. Meie kuulasime, võtsime vastu ja pidasime seda loomulikuks. Tänu temale mul on, mida oma lastele edasi anda. /Tänud Maie Tõrrale annetatud materjalide eest Ahja muuseumi arhiivi/

Mälestuskillud Kristjanist, kodukandist võrsunud kultuuripärandi hoidjast  toimetas Katrin Roositalu, Ahja muuseumi perenaine.

Kommentaarid: 0

Lisa kommentaar

Email again:
Nimi
E-mail
Kommenteeri
Voog. Tee ise koduleht!