EST RUS

Ahja Valla Tuglase Muuseum

30.03.2006 Piimapäev Ahjal.

30. märts 2006, ahja muuseum, Kommentaarid: 0

Kevad kogub tuure. Päike käib üha kõrgemalt, pannes vägisi lume sulama ja vulisevad veenired tekitavad meeldivat lapsepõlve tunnet. Eks igal aastal kordub kevade. Ometi on looduse imeline ärkamine igakord erisugune. Linnudki üritavad lauluga oma panuse anda kevadtunde tekkele. Kui meie, inimesed, suudaksime veidigi pilku tõsta kõrgemale maakamaralt ja lasta sinililled tärgata oma südameis, muutuksid kõik päevad rahvarohketeks pidupäevadeks.Just sellisel kaunil päeval 29.03 k.a. oli mõniste muuseumi rahvas taas Ahjal, et panna punkt suurüritusele “Sellel talvel mägi Muhamedi juures...”.

            Piimapäev kujuneski lõpusirgeks. Kultuurimajas oli koha leidnud lehm Maasik, ehtsa heinasülemiga. Laudadel hulk tarbenõusid, enamus puust valmistatud, nagu Maasik isegi. Alates algelisest piimapuhastusmollist kuni koorelahutajani välja. Koduküpsetatud leib, kohupiima-korp rohkete rosinatega, kohupiim, või, sõir - kõik degusteerijate ootel. Ja Mõniste muuseumi trupp taas värskelt pestud triigitud linastes riietes meie ees atraktiivselt ja sõnaosavalt kõike selgitamas. Üllatusena kuulsime, et meie esivanemad on juba 4000 aastat kasutanud lehmapiima toiduvalmistamiseks.

            Piim oli kaasa toodud Võrumaalt Metsavenna talust ja kõik töövõtted näidati kordamööda ette. Põnevust valmistas purgi abil või valmistamine, sest kõike sai oma kätega katsuda ja teha. Alles peremees “lahutas” piima koorest, juba läks kohupiima teoks ja vahukoorgi valmis nobedasti. Kõik meeled said oma osa: nägemine, haistmine, kuulmine ja maitsmine. Eriti tore oli ümber ühise laua lasta heamaitsta kõigil neil hõrgutistel! Lõpuks avaldati tänu Mõniste trupile Ahja muuseumi tänukirja ja väikeste meenetega.

            Üllatusena oli ka Kavastu meierei kaasatud oma küpsetatud juustuga, mida sai kohapeal maitsta ja kaasagi osta. Algselt valmistati seda juustu Ahjal, mille tehnoloogia ülelahe naabrid siia tõid. Seetõttu on samalaadse juustu nimetus olnud Ahja juust. Aja möödudes on juustu tootmine Ahjal lõpetatud. Aga tublisid järgijaid leidub nii Kavastus, kui Tallinna lähistel. 

Aitäh korraldajatele ja neile vähestele osavõtjatele! Selliseid toredaid päevi võiks enamgi olla.

Irja Saksing

Kommentaarid: 0

Lisa kommentaar

Email again:
Nimi
E-mail
Kommenteeri
Voog. Tee ise koduleht!