EST RUS

Ahja Valla Tuglase Muuseum

22.08.2007 AHJA HINGAS ÜHTSES RÜTMIS

22. august 2007, ahja muuseum, Kommentaarid: 0

Kevadel kui alles toomingad õitsesid,  tegi MTÜ Avar- Tuglase Sõprade Selts Ahjal  plaane kutsuda kokku endised ja praegused ahjakad kodukandipäevadeks 18.- 19. augustil. Paarkümmend aastat oli pausi sellest, kui kodukandipäevade traditsiooni algatas tollane Ahja kultuurimaja kunstiline juht Anu Võsoberg.Nüüd taasisesisvumise päeva eel võõrustas Ahja oma  külalisi kahel sisutihedal päeval.

Kodukandipäevad avas sooja tervitusega  MTÜ Avar juhatuse esimees, Tuglase muuseumi juhataja Katrin Roositalu. Tervitamas olid ka Ahja  vallavanem Mart Vardja, maavalitsuse arenguosakonna juhataja Haimar Sokk ja  vallavolikogu esimees Olev Lilleorg. Viimane kõneleja lootis, et Ahja jõuaks elanike arvu poolest 1939.a. tasemele, kui vallaraamatus oli kirjas 3100 elanikku, hetkel on elanike arv Ahjal 1100.

Muuseumiaias on algust tehtud kivist sõle ehitusega; siia oma käega kivi asetades ja midagi soovides võib tulija kindel olla, et õnn ja armastus teda maha ei jäta. Kivisõle saamislugu ja sümboolset tähendust teadis üks sõle loojatest, käsitööringi Kullaketrajad liige Irja Saksing.

Kodukandipäevadeks valmis ka  MTÜ Avara lipp, mille õnnistas sisse Võnnu koguduse vaimulik Urmas Paju.

Ahjalt pärit kõige kuulsam inimene on Fr.Tuglas ja nii liikusidki kõik külalised rongkäigus Väikese Illimari radadele, teejuhiks kooli raamatukogu juhataja Külli Vardja ja laste folkloorirühm. Matk oli hariv, atraktiivne ja meeleolukas. Lõõtsapilli saatel, mida tõmbas pilliplika Kadri Sohar, liiguti Tuglase sünnikivi juurest tõllakuuri platsile, kus mõisa ajal hobuseid jalutati ja söögikella helistati. Ei jäänud külaliste kõhudki tühjaks, neilegi pakuti pirukaid ja kalja. Illimari pargis kohtuti ka Väikese Illimariga /Kuldar Vardja/, kes oli just kosja minemas. Matka finaal oli mõisahäärberi ees, mis kahjuks tänaseni kasutult laguneb. Kohaliku estraaditrupi esituses rullus kurb lugu mõisahäärberi saatusest humoorikalt vaataja ette. Mis saab edasi, kes päästab häärberi?

Nagu ikka külalisi vastu võttes soovitakse pakkuda parimat. Ja eks tulijatelgi oli äratundmisrõõmu ohtrasti. Kõik kohalikud taidluskollektiivid andsid oma parima. Tegijatel jätkus optimismi ja särtsu. Tantsuansamblid Hõbesõlg, Roosi ja Keeris tantsisid tuju heaks, lauluansambel Rukkirääk laulis südame soojaks, käsitööringi Kullaketrajad tööd pakkusid silmailu uues värskelt remonditud Käsitöökojas. Huvilistele töötasid juhendajatega käsitöötoad. Lasteaias tegutses loitsukelder ja sai vaadata laste toredaid töid. Estraaditupp naerutas pisarateni, tuues lavale stseene kohalikust elust- olust. Eks suurkirjaniku vaim sunnib looma - toredaid tegelaskujusid leidub Ahjal ka täna.

Kuni su küla veel elab, elad sina ka. Ahja vallas on 8 küla. Eelreklaam kutsus külasid omavahel mõõtu võtma, et selgitada osavaim ja anda üle rändkarikas. Ahja valla elujõulisem küla on Akste, kus elab ligikaudu 90 elanikku. Humoorikas ja julge etteaste näitas, et küla elab ühises jõulises rütmis.

Tuglas oli, on ja jääb Ahja tuntumaks nimeks. Tänaseks teavad aga väga paljud maailmas Ahjalt pärit Andrus Murumetsa, kes oli kohal ka kodukandipäevadel auväärt žüriiliikmena. Kuulda oli, kuidas väikesed poisid uhkelt rääkisid, et said rammumehel kätt suruda. Eeskujusid on Ahjalt sirgunud küll ja on palju, palju entusiaste, sädeinimesi, kes hoiavad alles järjepidevust ja  töötavad selle nimel, et  meie imeilus Ahja areneks.

Aitäh sponsoritele ja toetajatele, kes uskusid MTÜ Avara ettevõtmisse ja toetasid meid. Ahja olgu jätkuvalt rännakute lähtepunkt.

Katrin Roositalu

Kommentaarid: 0

Lisa kommentaar

Email again:
Nimi
E-mail
Kommenteeri
Voog. Tee ise koduleht!